ДГ 123 Шарл Перо
Детска градина в град София

Академия за родителите

Правила за безопасност на децата и учениците в компютърната мрежа в детската градина, училището и в интернет, разработени от Държавна агенция „Закрила на детето“ с участието на експерти от отдел „Киберпрестъпност” към Главна дирекция „Борба с организираната престъпност” и с Центъра за безопасен интернет на адрес –https://sacp.government.bg/sites/default/files/SafeNet_DAZD2020.pdf 

 

Наръчник за родители, разработен от Асоциация „Родители“ 

https://drive.google.com/file/d/19FPprH5evfjvAOG3q48QtgWmod6u1kBM/view

Ако документът от линка не се отваря, можете да го разгледате въпреки това, като изберете бутона за сваляне (горе в дясно) на отворилата се страница и запазите файла "Готови ли сме за учебната година?.pdf" в компютъра си, при което той ще се съхрани във формат PDF.

 

Указания на Министерството на здравеопазването

 

 09.12.2019г.

МЕРКИ И ДЕЙНОСТИ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА (БДП) ПРЕЗ ЗИМНИЯ СЕЗОН

 

 

 

 

----- 

МАМО, ТАТКО НЕКА ЗАЕДНО ДА СПАЗВАМЕ ПРАВИЛАТА ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА

 Уважаеми родители,

 Тази информация има за цел да помогне на  Вас и на Вашето семейство да бъдете в по-голяма безопастност, когато се движите по пътищата и улиците. Отделяйте по- голямо внимание на проблемите и обещайте, че ще спазвате посочените правила за защита на своя живот и здраве.

 

НИЕ ОБЕЩАВАМЕ:

 

А. Винаги да пресичаме пътя безопастно.

 

Б. Винаги да използваме обезопасителните колани в колата.

 

В. Да не превишаваме ограниченията на скоростта.

 

Г. Да внимаваме и реагираме своевременно на появяващите се опасности.

 

 

 

А. Винаги да пресичаме пътя безопастно.

 

Факт: За децата до 15-годишна възраст пътнотранспортният травматизъм е третата по ред причина за фатални наранявания.

 

-         Винаги ще пресичаме пътя на безопастни места, ще бъдем добър пример за другите и ще им казваме как да пресичат безопастно, когато са сами;

 

-         До 10-годишна възраст ще се държим за ръка и ще се учим как да се движим край пътя и как да пресичаме безопастно;

 

-         Ние ще правим така, че всяко дете да знае, че не трябва да пресича пътя, когато говори по мобилен телефон или слуша музика, защото ще бъде разсеяно и няма да чуе и да види навреме задаващата се опастност;

 

-         По здрач и на тъмно, при дъжд и мъгла ще носим нещо светло или рефлектиращо, за да ни виждат шофьорите;

 

Когато пресичаме улицата/пътя;

 

1.     Ще избираме безопастно място за пресичане, където има достатъчно видимост.

 

2.     Ще спираме пред бордюра на пътя.

 

3.     Ще поглеждаме и в двете посоки – първо наляво, после надясно, пак наляво, и ще се ослушаме преди да пресечем.

 

4.     Ако има автомобил, ще изчакаме да премине и след това отново ще се огледаме и ослушаме.

 

5.     Когато е безопасно, ще пресичаме през пътя направо и без да тичаме.

 

Б. Винаги да използваме обезопасителните колани

 

Факт: Незакрепените пътници след момента на удар на автомобила в препятствие или в друг автомобил продължават да се движат със скоростта преди сблъсъка и се удрят в стъклото, в друга част на автомобила или изхвърчат от автомобила. За пътниците на задните седалки опасността е същата, но те могат да наранят или да убият водача и пътника на предната седалка, падайки върху тях.

 

-Ние, като водачи, винаги ще поставяме обезопасителните колани дори на най-малки разстояния;

 

-Пътниците в автомобила винаги ще се закопчават с обезопасителните колани;

 

-Ще поставяме децата на задните седалки на автомобила и ще ги обeзопасяваме според техния ръст и тегло;

 

- Ще казваме на децата, че е опасно да играят с колана и да го откопчават;

 

-Няма да оставяме тежки предмети свободно в купето, защото при сблъсък те могат да наранят пътниците или водача;

 

-Преди да потеглим ще проверяваме своята облегалка за глава и облегалките на пътниците. Облегалката може да предотврати „камшичният удар” и да спаси нечий врат от счупване при катастрофа. Облегалката трябва да бъде най-близо до тила, а върхът на облегалката трябва да бъде на едно ниво с върха на главата.

 

В. Никога няма да превишаваме скоростта

 

Факт: По-ниската скорост спасява живота. При катастрофа колкото е по-голяма скоростта, толкова е по-силен ударът и уврежданията на хората са по големи.

 

-Ще следим скоростта да не превишава ограниченията;

 

-Винаги ще предвиждаме повече време за нашето пътуване, за да не бързаме;

 

-Ако закасняваме, ще спрем и ще се обадим на тези, които ни чакат, и ще продължим пътуването спокойно;

 

-Ще бъдем внимателни в градовете и селата,тъй като там постоянно се движат и изкачат на пътя деца и други пешеходци. Винаги ще намаляваме скоростта, когато преминаваме покрай училища и през жилищни зони – това ще спаси живота на детето, което може да изкочи отпред;

 

-Когато движещият се пред нас автомобил започва да спира, няма да бързаме да го изпреварваме, защото неговото спиране може да е предизвикано от някаква опасност – бавно движещ се пешеходец или дете;

 

-Никога не знаем какво може да има зад завоя, затова ще намалим скоростта.

 

Г. Когато управляваме автомобил, ще следим внимателно пътната обстановка, ще бъдем бодри и спокойни, за да можем своевременно да реагираме на изменящата се обстановка и на възникващите опасности.

 

Факт: Всяко разсейване, умора и стрес могат да се окажат фатални. Голяма част от пътнотранспортните произшествия настъпват поради отклоняване на вниманието на водача, на закъсняло реагиране и на загуба на управление.

 

-Ще бъдем спокойни, когато шофираме. Ако се ядосаме, докато шофираме, ще спрем на безопастно място и ще почакаме, докато се успокоим;

 

-Никога няма да ползваме мобилен телефон по време на шофиране. Разговорът е основен разсейващ фактор, а никой разговор не е по-важен от живота;

 

-Ще внимавам и ще следя пътната обстановка и ще обяснявам на децата, че е опасно да разсейват водача по време на движение.

 

Винаги ще бъда добър пример за безопастно движение по улиците и пътищата!

 

 

 

 

 

6 начина да отгледате дете, което обича да чете |

6 начина да отгледате дете, което обича да чете

 

Възрастови кризи при децата

Разликата между добрия и мъдрия родител в 10 илюстрации

 

 Съвети за лесна адаптация в детската градина

Много често тръгването на градина е съпроводено със сълзи при раздялата с родителите и нежеланието на детето да влезе в групата. Понякога това поведение продължава с месеци. Ето няколко съвета как да се преодолее този период най- безболезнено за вас и вашето дете:

 

  1. Водете детето още от първите дни.

Обикновено децата в групата се събират постепенно. Опитайте се детето ви да бъде в числото на първите, защото ще му бъде по- лесно да се запознае с по- малък брой деца, отколкото с цели 20 и повече.

  1. Идете по- рано и влезте с детето в групата. Помолете възпитателя да ви покаже стаята за игра. Разгледайте играчките, покажете на детето къде ще се храни, къде ще спи. Когато то остане само, ще му бъде по- леко в новата обстановка.
  2. Не плашете детето с градината. Често се случва някоя майка да предупреждава детето си: „ Ако не ме слушаш, ще те пратя на градина”. Заплашвайки го с  градината, вие формирате негативно отношение към учреждението и към самия възпитател. Затова е по- добре предварително да се говорят само хубави неща за градината.
  3. Не стойте под прозорците!

Родителите, особено майките, преживяват раздялата не по- леко от своите деца. За това не стойте под прозорците на групата. Така само ще се натъжите повече, а детето има нужда от спокойна и радостна майка. Ако има някакъв проблем с детето ви, вас така или иначе ще ви потърсят по телефона. Затова е по- добре да се възползвате от раздялата и да си намерите по- интересно занимание или развлечение.

  1. Предоставяйте на бащата тази отговорна задача.

Ако за вашето дете раздялата с мама е болезнена, помолете баща му да го води на градина, поне на първо време. Децата се разделят по- лесно с бащите си, защото и по- рано нееднократно са го изпращали за работа.

  1. Бъдете уверени и решителни

Ако все пак детето плаче в съблекалнята и не ви пуска да си тръгнете, не го уговаряйте и не чакайте, докато се успокои. Обяснете му, че го обичате и че непременно ще дойдете да го вземете, но сега трябва да тръгвате. След това твърдо, без да чакате да се успокои, го отведете в стаята за игра. Сълзите няма да изсъхнат бързо, но с всеки следващ дан процесът по раздялата ще преминава по- спокойно.

  1. Поглезете детето си.

Ако имате такава възможност, 1-2 пъти седмично прибирайте детето си по- рано. Това ще бъде празник за него. Позаинтересувайте се от проблемите му, разпитайте го как е преминал денят му. Обсъдете заедно възникналите проблеми. Обгърнете го с внимание.