Академия за родителите
Правила за безопасност на децата и учениците в компютърната мрежа в детската градина, училището и в интернет, разработени от Държавна агенция „Закрила на детето“ с участието на експерти от отдел „Киберпрестъпност” към Главна дирекция „Борба с организираната престъпност” и с Центъра за безопасен интернет на адрес –https://sacp.government.bg/sites/default/files/SafeNet_DAZD2020.pdf
Наръчник за родители, разработен от Асоциация „Родители“
https://drive.google.com/file/d/19FPprH5evfjvAOG3q48QtgWmod6u1kBM/view
Ако документът от линка не се отваря, можете да го разгледате въпреки това, като изберете бутона за сваляне (горе в дясно) на отворилата се страница и запазите файла "Готови ли сме за учебната година?.pdf" в компютъра си, при което той ще се съхрани във формат PDF.

09.12.2019г.
МЕРКИ И ДЕЙНОСТИ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА (БДП) ПРЕЗ ЗИМНИЯ СЕЗОН
-----
МАМО, ТАТКО НЕКА ЗАЕДНО ДА СПАЗВАМЕ ПРАВИЛАТА ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА
Уважаеми родители,
Тази информация има за цел да помогне на Вас и на Вашето семейство да бъдете в по-голяма безопастност, когато се движите по пътищата и улиците. Отделяйте по- голямо внимание на проблемите и обещайте, че ще спазвате посочените правила за защита на своя живот и здраве.
НИЕ ОБЕЩАВАМЕ:
А. Винаги да пресичаме пътя безопастно.
Б. Винаги да използваме обезопасителните колани в колата.
В. Да не превишаваме ограниченията на скоростта.
Г. Да внимаваме и реагираме своевременно на появяващите се опасности.
А. Винаги да пресичаме пътя безопастно.
Факт: За децата до 15-годишна възраст пътнотранспортният травматизъм е третата по ред причина за фатални наранявания.
- Винаги ще пресичаме пътя на безопастни места, ще бъдем добър пример за другите и ще им казваме как да пресичат безопастно, когато са сами;
- До 10-годишна възраст ще се държим за ръка и ще се учим как да се движим край пътя и как да пресичаме безопастно;
- Ние ще правим така, че всяко дете да знае, че не трябва да пресича пътя, когато говори по мобилен телефон или слуша музика, защото ще бъде разсеяно и няма да чуе и да види навреме задаващата се опастност;
- По здрач и на тъмно, при дъжд и мъгла ще носим нещо светло или рефлектиращо, за да ни виждат шофьорите;
Когато пресичаме улицата/пътя;
1. Ще избираме безопастно място за пресичане, където има достатъчно видимост.
2. Ще спираме пред бордюра на пътя.
3. Ще поглеждаме и в двете посоки – първо наляво, после надясно, пак наляво, и ще се ослушаме преди да пресечем.
4. Ако има автомобил, ще изчакаме да премине и след това отново ще се огледаме и ослушаме.
5. Когато е безопасно, ще пресичаме през пътя направо и без да тичаме.
Б. Винаги да използваме обезопасителните колани
Факт: Незакрепените пътници след момента на удар на автомобила в препятствие или в друг автомобил продължават да се движат със скоростта преди сблъсъка и се удрят в стъклото, в друга част на автомобила или изхвърчат от автомобила. За пътниците на задните седалки опасността е същата, но те могат да наранят или да убият водача и пътника на предната седалка, падайки върху тях.
-Ние, като водачи, винаги ще поставяме обезопасителните колани дори на най-малки разстояния;
-Пътниците в автомобила винаги ще се закопчават с обезопасителните колани;
-Ще поставяме децата на задните седалки на автомобила и ще ги обeзопасяваме според техния ръст и тегло;
- Ще казваме на децата, че е опасно да играят с колана и да го откопчават;
-Няма да оставяме тежки предмети свободно в купето, защото при сблъсък те могат да наранят пътниците или водача;
-Преди да потеглим ще проверяваме своята облегалка за глава и облегалките на пътниците. Облегалката може да предотврати „камшичният удар” и да спаси нечий врат от счупване при катастрофа. Облегалката трябва да бъде най-близо до тила, а върхът на облегалката трябва да бъде на едно ниво с върха на главата.
В. Никога няма да превишаваме скоростта
Факт: По-ниската скорост спасява живота. При катастрофа колкото е по-голяма скоростта, толкова е по-силен ударът и уврежданията на хората са по големи.
-Ще следим скоростта да не превишава ограниченията;
-Винаги ще предвиждаме повече време за нашето пътуване, за да не бързаме;
-Ако закасняваме, ще спрем и ще се обадим на тези, които ни чакат, и ще продължим пътуването спокойно;
-Ще бъдем внимателни в градовете и селата,тъй като там постоянно се движат и изкачат на пътя деца и други пешеходци. Винаги ще намаляваме скоростта, когато преминаваме покрай училища и през жилищни зони – това ще спаси живота на детето, което може да изкочи отпред;
-Когато движещият се пред нас автомобил започва да спира, няма да бързаме да го изпреварваме, защото неговото спиране може да е предизвикано от някаква опасност – бавно движещ се пешеходец или дете;
-Никога не знаем какво може да има зад завоя, затова ще намалим скоростта.
Г. Когато управляваме автомобил, ще следим внимателно пътната обстановка, ще бъдем бодри и спокойни, за да можем своевременно да реагираме на изменящата се обстановка и на възникващите опасности.
Факт: Всяко разсейване, умора и стрес могат да се окажат фатални. Голяма част от пътнотранспортните произшествия настъпват поради отклоняване на вниманието на водача, на закъсняло реагиране и на загуба на управление.
-Ще бъдем спокойни, когато шофираме. Ако се ядосаме, докато шофираме, ще спрем на безопастно място и ще почакаме, докато се успокоим;
-Никога няма да ползваме мобилен телефон по време на шофиране. Разговорът е основен разсейващ фактор, а никой разговор не е по-важен от живота;
-Ще внимавам и ще следя пътната обстановка и ще обяснявам на децата, че е опасно да разсейват водача по време на движение.
Винаги ще бъда добър пример за безопастно движение по улиците и пътищата!
6 начина да отгледате дете, което обича да чете |

Най-добрият начин за развитието на мисленето и фантазията на детето е, естествено, четенето. Но в епохата на съвременните технологии е много сложно да покажете преимуществото на книгите пред телевизора и интернет. Ще разгледаме 6 начина, с които може да научите детето на любов към четенето от ранна детска възраст.
Четете на детето от ранна детска възраст
Нека четенето на книги не бъде развлечение за детето само преди сън. Нека детските книги бъдат първите му играчки. Нека те станат забавление по време на разходки, в кафето или по всевъзможните опашки, за да минава времето приятно във всяко едно място.
Не оказвайте натиск върху детето да се научи да чете
Нека четенето на книги се превърне в ежедневен развлекателен ритуал и помогне във всеки един момент да си почине и да се пренесе в интересни приказни страни и вашият малчуган.
Съществува стереотип, че нивото на интелект на детето се проявява в способността му да чете. Но това не е така! Всяко дете има свой ритъм и всеки се учи да ходи, говори и чете по различно време.
Но често родителската суета и безгранична амбиция водят до това, че се опитват да научат детето да чете колкото се може по-рано, оказвайки му натиск и упреквайки малчугана, а после се чудят защо детето не обича да чете.
Четете заедно и уважавайте интересите на детето
За да развиете любовта на детето към четенето, първо трябва да изясните какво му харесва най-мноог. За тази цел му позволете само да си избере произведения.
Защото някои деца обичат кратки разкази, други дълги, за да може по-дълго да не се разделят с героите; някои предпочитат приказки, други приключения и т.н.
При това не се учудвайте, ако детето доста дълго време иска да му четете една и съща книга. Това значи, че тя за него просто олицетворява комфорта в психологически план.
Вероятно и вие сте имали такава книга. Пробвайте да я прочетете сега и ще се върнете в същото състояние на комфорт, което сте изпитвали и в детството.
Превърнете четенето в игра
Не трябва да разказвате на детето приказки, като твърдите, че от книгите ще стане по-умно и ще влезе в университет. Това съвсем не са интересни аргументи за децата. Децата ще се научат да четат книги, само ако възприемат този процес като игра.
Измислете правила и условия на своята игра. Един пример – научете детето да измисля. Измисляйте с него истории. Помислете какво ще се случи с героите след края на разказа. Каква им е предисторията? Можели ли са да постъпят по друг начин?
Интересът към измислените светове е основата на потребността да четата в бъдеще. Това е и най-добрият начин да се сформира у детето творческо въображение. Децата с развита фантазия ще искат още по-сложни истории – ще бъдат привлечени от книгите.

Превърнете покупката на книга в приключение
Това може да се брои за продължение на предишната точка – запознанството с книгата може да се певърне в увлекателна игра.
Достатъчно е да дадете на детето кошница и един час на разположение в книжарницата, за да бяга междуу рафтовете, да разглежда кориците, да разлиства страниците, да разглежда илюстрациите, да прочита анотациите.
След покупката изучете книгата в кафенето, прочетете първите страници преди лягане – всички теззи читателски ритуали са много полезни, те буквално примамват детето в нов вълшебен свят.
Намалете времето за използване на електронните джаджи
В света на модерните технологии информацията се предоставя на детето готова във визуализирана форма. И благодарение на интернет и телевизията от децата не се изисква никакво допълнително напрежение – мозъкът бързо се учи да работи на намалена енерго потребление, защото не е нужно нищо да си представя – така или иначе е показано на екрана.
Четенето е далеч по-трудоемък процес, точно затова то изглежда доста по-неблагоприятно в сравнение с модерните гаджети.
Затова е добре да ограничите престоя на децата пред сините екрани. В допълнение трябва да дадете предимство на хартиените книги, защото електронните устройства потискат изработката на нощния хорон мелатонин.
И най-важното – четете и самите вие!
Възрастови кризи при децата
Разликата между добрия и мъдрия родител в 10 илюстрации
Съвети за лесна адаптация в детската градина
Много често тръгването на градина е съпроводено със сълзи при раздялата с родителите и нежеланието на детето да влезе в групата. Понякога това поведение продължава с месеци. Ето няколко съвета как да се преодолее този период най- безболезнено за вас и вашето дете:
- Водете детето още от първите дни.
Обикновено децата в групата се събират постепенно. Опитайте се детето ви да бъде в числото на първите, защото ще му бъде по- лесно да се запознае с по- малък брой деца, отколкото с цели 20 и повече.
- Идете по- рано и влезте с детето в групата. Помолете възпитателя да ви покаже стаята за игра. Разгледайте играчките, покажете на детето къде ще се храни, къде ще спи. Когато то остане само, ще му бъде по- леко в новата обстановка.
- Не плашете детето с градината. Често се случва някоя майка да предупреждава детето си: „ Ако не ме слушаш, ще те пратя на градина”. Заплашвайки го с градината, вие формирате негативно отношение към учреждението и към самия възпитател. Затова е по- добре предварително да се говорят само хубави неща за градината.
- Не стойте под прозорците!
Родителите, особено майките, преживяват раздялата не по- леко от своите деца. За това не стойте под прозорците на групата. Така само ще се натъжите повече, а детето има нужда от спокойна и радостна майка. Ако има някакъв проблем с детето ви, вас така или иначе ще ви потърсят по телефона. Затова е по- добре да се възползвате от раздялата и да си намерите по- интересно занимание или развлечение.
- Предоставяйте на бащата тази отговорна задача.
Ако за вашето дете раздялата с мама е болезнена, помолете баща му да го води на градина, поне на първо време. Децата се разделят по- лесно с бащите си, защото и по- рано нееднократно са го изпращали за работа.
- Бъдете уверени и решителни
Ако все пак детето плаче в съблекалнята и не ви пуска да си тръгнете, не го уговаряйте и не чакайте, докато се успокои. Обяснете му, че го обичате и че непременно ще дойдете да го вземете, но сега трябва да тръгвате. След това твърдо, без да чакате да се успокои, го отведете в стаята за игра. Сълзите няма да изсъхнат бързо, но с всеки следващ дан процесът по раздялата ще преминава по- спокойно.
- Поглезете детето си.
Ако имате такава възможност, 1-2 пъти седмично прибирайте детето си по- рано. Това ще бъде празник за него. Позаинтересувайте се от проблемите му, разпитайте го как е преминал денят му. Обсъдете заедно възникналите проблеми. Обгърнете го с внимание.